Eski emniyet müdürü Hamza Turhan Ayberk, MOSSAD operasyonunda gözaltına alındı

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, edindikleri bilgileri MOSSAD’a sattıkları iddia edilen şüphelilere yönelik operasyon düzenlendi.

AA’nın aktardığına göre operasyonda, 7 zanlı gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerden birinin, emekli 1. sınıf emniyet müdürü Hamza Turhan Ayberk olduğu ve MOSSAD’ın, Ayberk ile “Victoria” kod adlı ajanı aracılığıyla temasa geçtiği iddia edildi.

MİT, özel dedektiflik yaptığı belirtilen Ayberk’in para karşılığı MOSSAD’a bilgi sızdırdığını belirledi. MOSSAD’a bilgi temin etmek için aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu kişilerden ekip kurduğu tespit edilen Ayberk’in, aldığı talimatlar üzerine Türkiye’deki Orta Doğulu kişi ve şirketler hakkında bilgi derlediği öne sürüldü.

ÖDEMELERİ KRİPTO PARAYLA ALDI

Ayberk’in Belgrad’da 2019’da, MOSSAD’dan eğitim aldığı öğrenildi. Hamza Turhan Ayberk, MOSSAD’ın yönlendirmesiyle gizli haberleşme uygulamaları kullanırken, resmi kayıtlara yansımaması için ödemeleri de kripto para cinsinden aldı. Bilgi sızdırmanın yanı sıra tehdit ve takip eylemlerinde de bulunan Ayberk’in, hedefindeki kişilerin araçlarına yerleştirdiği takip cihazıyla konumlarını anlık olarak MOSSAD’a aktardığı, bu kişileri taciz ettiği ve zaman zaman tehditlerde bulunduğu öğrenildi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x