Dijitalleşmede 1 puan 26 milyar dolar katkı

 Dayanıklı tüketim, perakende, teknoloji ve finans gibi Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden konuşmacı ve yöneticilerin yer aldığı etkinlikte, bulut teknolojileri ekosistemi, finans sektöründe bulutun geleceği, iş sürekliliği, bulut dönüşüm stratejileri, bulut güvenliği, teknoloji liderliğinin dönüşümü ve siber güvenlik tehlikeleri gibi inovatif konu başlıklarını ele alındı. Etkinliğin açılış konuşmasını Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Kestioğlu yaparken, Vodafone Türkiye’nin yayınladığı “Dijital Türkiye 2030 Raporu”na değinen Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy şunları söyledi:

Bire üç katkı

“Geçtiğimiz aylarda paylaştığımız Dijital Türkiye 2030 Raporu’nda şirketlerin temel dijitalleşme göstergelerindeki performansını değerlendirmek ve burada sağlanacak gelişimin ekonomik etkisini ölçmek üzere bir dijitalleşme endeksi oluşturduk. Bu endeksin çıktılarına baktığımızda ise dijitalleşmedeki 1 puanlık yükselişin, ülke genelinde yüzde 3’lük ilave GSYİH artışa eş değer olduğunu, yani 26 milyar dolarlık bir artış sağlayabileceğini gördük. Buradan da bir kez daha dijitalleşmenin önemini vurgulamış oluyoruz.”

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Kestioğlu ise “Yapay zekâ, IoT, hızlı ve güvenilir internet gibi uygulamalar sayesinde bulut bilişim, gittikçe artan veri miktarını işleyip akıllı uygulamalar üzerinde çalışmamıza olanak tanıyan temel ve önemli bir teknoloji haline geldi. Türkiye’de bulut teknolojileri kullanımı istenilen düzeyde olmamasına rağmen, farkındalığın artmasıyla, bu durum olumlu yönde değişeceğini düşünüyoruz” dedi.

‘Uzmanına Sorduk’

Vodafone Business Cloud Day, aynı zamanda Vodafone Business’ın, “Uzmanına Sorduk” adını verdiği teknoloji odaklı eğitim videolarının olduğu yeni platformunun lansmanına da ev sahipliği yaptı. Vodafone Business web sitesinde herkese açık şekilde yayınlanacak videolarda, alanında uzman Vodafone çalışanları, IoT, eSIM, otomasyon teknolojisi vb. gibi konulardaki uzmanlığını aktaracak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x