66 yıllık bir tören… Grammy tarihinin en unutulmaz anları

Müzik dünyasının en’lerini seçen prestijli ödül töreni Grammy Ödülleri, bu yıl 66. defa gerçekleşti. Ünlü komedyen Trevor Noah’nın ev sahipliğinde ödüllerin sahiplerini bulduğu gece yine birbirinden unutulmaz âna tanık oldu.

Dün gece kırmızı halısından sahnedeki performanslara kadar heyecanın ve eğlencenin hakim olduğu gece, Grammy tarihine geçerken 66 yıllık törene iz bırakan anları şöyle bir hatırlamaya ne dersiniz?

Kanye West, Prince, Beyoncé, Ed Sheeran, Taylor Swift, Lionel Richie… Grammy Ödülleri her zaman yıldızların en çok parladığı gecelerden oldu. Birbirinden ünlü isimler zaman zaman göz dolduran performanslarıyla, zaman zaman da skandallarıyla izleyiciyi şoke ederek dikkat çektiler.

YILIN ŞARKISI İÇİN İKİ DEV İSİM

İlk kez 1978’de Barbra Streisand’ın “Evergreen” ve Debby Boone’un “You Light Up My Life” adlı şarkıları 20. Grammy Ödülleri’nde yılın şarkısı seçildi.

ANNIE LENNOX’UN İZ BIRAKAN PERFORMANSI

1984 Grammy Ödül Töreni’nde Annie Lennox erkek gibi giyinerek sahneye çıktı ve “Sweet Dreams”i seslendirmek ortaya çıkana kadar da şov yapımcıları bile neler olduğunu bilmiyordu.

2009’da CTV News’e verdiği bir röportajda Lennox o geceki kararıyla ilgili şunları söyledi: “Cinsiyetim hakkında çok fazla konuşma yapıldı. Erkek mi, kadın mı? Ben de Dave’e şöyle dedim: ‘Hadi böyle yapalım, çok eğlenceli olacak.’ Eski bir söylentiyi alıp her şeyin sadece performanstan ibaret olduğunu göstermek için kullandım.”

MICHAEL JACKSON’IN REKOR KIRAN GECESİ

26. Grammy Ödülleri’nde Michael Jackson, bir gecede en çok Grammy kazanma rekorunu kırarak yılın albümü dahil sekiz ödülü evine götürdü.

On altı yıl sonra Santana, 2000 yılında 42. Grammy Ödülleri’nde Jackson’ın rekorunu kıran tek sanatçı oldu.

BOB DYLAN NE OLDUĞUNU ANLAMADI

40. Grammy Ödülleri, Bob Dylan’ın “Love Sick” performansının üç dakikasında, üstü çıplak ve göğsünde yazı yazan gömleksiz bir adamın yanında belirmesiyle unutulmaz bir an daha yaşattı.

Performans sanatçısı Michael Portnoy, izin almadan program dışı robotik bir dans gösterisi sergiledi. Göğsüne yazdığı sözcüklerden “soya”yı tercih etmesinin nedeni ise yoğun besleyici yaşamı temsil eden soya ile yoğun, dönüştürücü yaşamı temsil eden sanat arasında bir bağ kurması.

BRITNEY SPEARS OLMAZSA OLMAZDI

2000 yılında 42. Grammy ödüllerinde bembeyaz elbisesiyle adeta melek gibi görünen Britney Spears olmasa Grammy ödülleri olur muydu? O yıl iki ödüle aday gösterildi ancak ikisinde de kaybetti.

Yine de sahnede unutulmaz bir performans sergiledi. Ünlü şarkıcı, en büyük hitlerinden “Bottom of My Broken Heart” ve “Baby One More Time”dan oluşan karışık bir performansla sahne aldı.

ELTON JOHN VE EMINEM AYNI SAHNEDE

Eminem’in 43. Grammy Ödülleri’ne katılacağı haberi, rapçinin üçüncü albümü The Marshall Mathers LP’yi homofobik ve nefret söylemiyle dolu olarak nitelendiren GLAAD gibi kuruluşların ve izleyicilerin protestolarına neden oldu. Bu yüzden de Elton John’un 2001’deki törende Eminem’in “Stan” isimli şarkısını bilikte seslendirmesi herkesi ayrıca şoke etti.

John, kendisiyle birlikte konser vermesi için davet aldıktan sonra şunları söyledi: “Onun müziğinin büyük bir hayranıyım ve bundan memnuniyet duyacağımı söyledim. Gösteriyi izleyecek çeşitli insanlardan çok fazla eleştiri alacağımı biliyorum, ama insanlar arasındaki duvarları inşa etmektense yıkmayı tercih ederim.”

KANYE WEST SAHNEYE FIRLADI

Dünyaca ünlü Taylor Swift 2009 yılında Grammy Ödülleri’nde “En İyi Video Klip Ödülü”nü kabul ederken hiç beklemediği bir durumla karşılaştı. Sahneye Kanye West fırladı ve eline mikrofonu alıp “Taylor senin adına mutluyum ama en iyi klip Beyoncé’nindi” dedi.

Kanye West’in Grammy Ödülleri’ndeki vukuatı bununla da sınırlı kalmadı. 015 yılında düzenlenen Grammy Ödülleri’nde şarkıcı Beck, “Yılın Albümü Ödülü”nü Prince’ten almak için sahneye çıktığında Kanye West de sahneye doğru fırladı ama West vazgeçip sahneden indi. West’in bu şakasına Beck de “Sahneye gelsene! Nereye gidiyorsun?” diye karşılık verdi.

TAYLOR SWIFT’İN İNTİKAMI AĞIR OLDU

Taylor Swift, 2016 yılında 58. Grammy Ödülleri’nde gıpta ile bakılan “Yılın Albümü Ödülü”nü evine götürdü. Ve ödülü kabul konuşmasını Kanye West’ten adeta intikam alarak gerçekleştirdi.

Swift izleyicilere şunları söyledi: “Dışarıdaki tüm genç kadınlara şunu söylemek istiyorum: Yol boyunca başarınızı baltalamaya çalışacak veya başarılarınızı, şöhretinizi kendine mal edecek insanlar olacak. Ama eğer sadece işinize odaklanırsanız ve bu insanların sizi yönlendirmesine izin vermezseniz etrafınıza baktığınızda sizi oraya koyanların siz ve sizi seven insanlar olduğunu anlayacaksınız ve bu en büyük şey olacak.”

ESKİ FIRST LADY SAHNEDE

Eski First Lady Michelle Obama, 2019’da Lady Gaga, Jada Pinkett Smith, Alicia Keys, Jennifer Lopez ile birlikte sahneye çıkıp müziğin gücünden bahsederek Grammy tarihinin en büyük sürprizlerinden birine imza attı.

Lopez daha sonra bu unutulmaz anların perde arkasını şöyle anlattı: “Bu Alicia’nın fikriydi. Birlik göstermek istiyordu ve geceye güzel bir enerji ve harika bir hava katmak istiyordu ve bunu yapmanın harika bir yoluydu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x